Adrian Petre are Danemarca la picioare. Şi-a dus echipa pe podium

0
474

Adrian Petre (21 de ani) a înscris un gol pentru formaţia sa, Esbjerg, în meciul contra lui Brondby, scor 2-1, din etapa cu numărul 22 din prima ligă daneză.

Esbjerg a deschis scorul în minutul 15, prin Kauko, care a reluat cu călcâiul în poarta lui Brondby. Petre, care a fost integralist a ieşit şi el la rampă în minutul 49. Arădeanul a recepţionat balonul în interiorul careului şi l-a învins pe portarul oaspeţilor cu un şut la colţul lung.

A fost al şaptelea gol în această ediţie din Superliga daneză reuşit de tânărul atacant, care a fost folosit în toate meciurile de antrenorul John Lammers. De asemenea, Petre are şi două goluri înscrise în Cupa Danemarcei.

Brondby a redus din diferenţă în minutul 87, prin Benedikt Rocker, însă a fost insuficient pentru a mai obţine ceva din acest joc.

După această victorie, echipa internaţionalului român U21 urcă pe locul 3, cu 32 de puncte. FC Copenhaga este liderul din Danemarca, cu 53 de puncte, în timp ce Midtylland este pe poziţia secundă, cu 47 de puncte.