CM de handbal: Finala Franta – Danemarca

0
118

Franta si Danemarca isi vor disputa suprematia la Campionatul Mondial de handbal masculin 2011 ce se desfasoara in Suedia. Campioana olimpica, europeana si mondiala en-titre, Franta s-a impus in fata gazdei Suedia in prima semifinala de vineri, in timp ce in cealalta semifinala Spania a cedat in fata Danemarcei.

Franta – Suedia 29-26 (15-12)

Franta a dominat prima repriza a semifinalei cu Suedia, desprinzandu-se la trei goluri (8-5). Cu cinci minute inainte de finalul reprizei, suedezii au revenit in meci si s-au apropiat la un gol (10-11). Pana la pauza insa, Franta a refacut diferenta de trei goluri (15-12).

In partea secunda, francezii au fost de neoprit, reducandu-i la tacere pe specatorii din tribunele salii din Malmo. Suedezii si-au pierdut rabdarea, s-au precipitat in atac, iar campioana en-titre s-a distantat la sase goluri (23-17). Gazdele nu au renuntat si dupa trei goluri consecutive s-au apropiat la patru goluri (20-24), scotandu-i din ritm pe francezi. Cu un om in plus pe teren, suedezii au redat sperantele suporterilor pe finaulul meciului, apropiindu-se la doar doua goluri (23-25).

Cu doua minute inainte de final insa, Oscar Carlen (Suedia) a primit o eliminare de doua minute, ceea ce le-a permis francezilor sa incheie meciul fara emotii, Guigou inscriind doua holuri in doar 20 de secunde si stabilind scorul final: 28-24.

Danemarca – Spania 28-24 (12-12)

Avand in tribuna sprijinul a 3.000 de suporteri, danezii au facut un inceput de meci bun, distantandu-se la patru goluri (10-6). Spaniolii au profitat insa de gresellei danezilor si pana la pauza au reusit sa egaleze la 12.

In repriza secunda, spaniolii si-au intrat mai greu in ritm, ceea ce le-a permis danezilor sa refaca diferenta de patru goluri: 17-13. Spania s-a repliat insa bine in defensiva, a reusit sa se apropie la un gol: 16-17 si in cele din urma sa egaleze la 23, cu cinci minute inainte de final. Danezii au revenit insa pe final si s-au impus in cele din urma cu 28-24.

Tot vineri, s-au disputat meciurile pentru locurile 5-8. Croatia a incheiat turneul final pe locul al cincilea dupa ce s-a impus la limita, scor 34-33, in fata Islandei, in timp ce Ungaria a obtinut locul al saptelea, invingand Polonia cu 32-28, asigurandu-si astfel si ultimul loc ce ii permite sa participe in calificarile pentru Olimpiada de la Londra din 2012.

Finala mica, duminica, ora 15:30:

Suedia – Spania

Finala mare, duminica, ora 18:00:

Franta – Danemarca

Campioana mondială en-titre Franţa îşi va apăra titlul în faţa singurei echipe care a câştigat până acum toate meciurile de la CM 2011, Danemarca. „Cocoşii” au trecut ieri de gazda competiţiei, Suedia, deşi au avut ceva emoţii pe final, calificându-se astfel în cea de-a patra finală consecutivă la un turneu final. Pe precedentele trei, de la JO 2008, CM 2009 şi CE 2010 le-au câştigat. Acum vor întâlni însă cea mai în formă echipă de la CM din Suedia. Danemarca a câştigat toate întâlnirile, inclusiv cea din semifinală cu Spania, cu care Franţa reuşise doar un rezultat de egalitate în grupele preliminare.