Croaţia – Danemarca, luptă pentru coroana continentală la TVR 2

1
336

Reprezentativele Croaţiei şi Danemarcei se vor întâlni duminică în finala Campionatului European de handbal masculin din Norvegia, meciul fiind difuzat pe TVR 2, de la ora 18:40.

Croaţia, deţinătoarea titlului olimpic, s-a impus cu scorul de 24-23 (11-9) în faţa campioanei europene en-titre, Franţa, în timp ce Danemarca, echipă medaliată cu bronz la Campionatul Mondial din 2007, a învins cu scorul de 26-25 (10-13), deţinătoarea titlului mondial, Germania.

Tot sâmbătă, la Lillehammer s-a disputat meciul pentru locul 5, în care Suedia a învins, după prelungiri, reprezentativa ţării gazdă, Norvegia, cu scorul de 36-34. După 60 de minute de joc, cele două echipe s-au aflat la egalitate, scor 26-26, astfel că meciul a intrat în prelungiri. La finalul acestora, egalitatea persista pe tabelă, scor 30-30, astfel că s-a trecut la o nouă repriză suplimentară, la finele căreia Suedia s-a impus cu scorul de 36-34, asigurându-şi, astfel, prezenţa la Campionatul Mondial din 2009…. TVR.ro