0
292

Portughezii au scos un egal in extremis în Danemarca, dar continuă să ocupe doar locul al patrulea într-o grupă din care mai fac parte Suedia sau Ungaria.

Danezii au deschis scorul în finalul primei reprize, prin Bendtner, contrar cursului jocului, dar gazdele au condus până spre finalul partidei, Liedson egalând în minutul 86.

În celălalt meci disputat astăzi în Grupa 1, Ungaria şi Suedia se îndreptau spre un rezultat identic, 1-1, însă Ibrahimovic a punctând în ultimele secunde şi a adus victoria Suediei, cu 2-1.

Cu trei etape înainte de final, Danemarca are 17 puncte, cu patru mai multe decât Ungaria, cu cinci mai multe decât Suedia şi cu şapte în plus faţă de Portugalia.

În aceste condiţii, Portugalia este obligată să câştige următoarele două meciuri, o dublă cu Ungaria, pentru a mai avea şanse la calificare înainte de ultimul joc, cel cu Malta de acasă.