Daca esti roman in Danemarca poti fi injunghiat fara motiv. La asta a dus campania rasista, antiromaneasca din presa daneza

6
331

Knivstikker spurgte efter nationalitet Offentliggjort 20.07.11

Arabisk udseende mand stak kniv i mand ved busstoppested, da han hørte at han var rumæner

Det står stadig hen i det uvisse, hvorfor en rumænsk mand tirsdag aften blev stukket ned med kniv i Stengade ved Nørrebrogade i København.

Rumæneren, en mand i tyverne, stod sammen med en landsmand og ventede på bussen omkring kl. 22.30, da han blev antastet af fire „arabisk udseende mænd”.

Politiet: Afstumpet vold

„Vores afhøring af manden tyder på, at gerningsmændene er blevet fortørnede over, at manden viste sig at være rumæner. En af dem gik hen til offeret og spurgte, om han var rumæner. Da han fik det bekræftet, stak han ham,” siger Lars Feldt, central efterforskningsleder ved Københavns Politi, til jp.dk.

„Der er simpelthen tale om afstumpet og umotiveret vold,” siger Lard Feldt.

Rumæneren blev ramt af overfladiske snit i skulderen og på højre side af brystet og blev indlagt til behandling på Rigshospitalets traumecenter.

Stak af på cykler

Ifølge de to rumæneres forklaring stak de fire mænd af efter overfaldet. Det gjorde den anden rumæner også, og politiets opklaring af overfaldet er ikke blevet gjort nemmere af, at offeret kun taler rumænsk.

Efter overfaldet afspærrede Københavns Politi et større areal omkring Assistens Kirkegaard, men fandt aldrig de fire mænd.

De beskrives som værende „arabisk udseende”, i starten af 20’erne og iført mørkt tøj. De stak af på cykler mod Dronning Louises Bro og det indre København.

I weekenden var der ikke færre end fem tilfælde af knivstikkeri i Københavnsområdet. Ingen af knivstikkerierne havde forbindelse med hinanden.

Fra Jyllandsposten – Knivstikker spurgte efter nationalitet.

Racistisk vold: Spurgte mand, om han var rumæner, “da han fik det bekræftet, stak han ham”

TV2 Online fortæller i dag, at “en 15-årig dreng” er sigtet for drabsforsøg. Han var en del af “en gruppe på mellem fem og syve unge”, der mandag i sidste uge angreb to rumænere på Nørrebro. Døgnrapporten for Københavns Politi beskriver gerningsmændene som værende “alle angiveligt af en anden etnisk herkomst”, og at dømme efter en lignende episode samme sted ugen forinden, så er rumænere ikke ligefrem i høj kurs i de mere multikulturelle dele af Danmark.

“Det står stadig hen i det uvisse, hvorfor en rumænsk mand tirsdag aften blev stukket ned med kniv i Stengade ved Nørrebrogade i København.

“Vores afhøring af manden tyder på, at gerningsmændene er blevet fortørnede over, at manden viste sig at være rumæner. En af dem gik hen til offeret og spurgte, om han var rumæner. Da han fik det bekræftet, stak han ham,” siger Lars Feldt, central efterforskningsleder ved Københavns Politi, til jp.dk. …

De beskrives som værende “arabisk udseende”, i starten af 20′erne og iført mørkt tøj. De stak af på cykler mod Dronning Louises Bro og det indre København.”

(Politiken, 16. juli 2009: Racismen lurer på Roskilde Festival; Uriasposten)

6 COMENTARII

  1. A prins la adolescenti, astia cred tot ceea ce li se spune. S-a intamplat ca asta a fost arab, nu prea imi vine sa cred ca a prins campania numai la arabi.

  2. @dan, si tu esti probabil printre aia care se plang de „rasismul” danezilor in ceea ce ne priveste, nu?! Rade ciob de oala sparta.

    Te intreb acum: de ce generalizezi? Cunosti multi arabi? Sunt toti niste nenorociti? Ai citit macar articolul ca sa vezi ca se pare ca e vorba de un pusti de 15 ani?? Apropo de aia „10 ani” in Danemarca. Si nu cred ca e vorba despre a se „crede danez”, ci este vorba despre raul pe care „domane” precum Pia Wahtever il fac cu declaratiile lor sovine. Care prind la mintile putine ale unora.

Lasă un răspuns