Danezele au castigat grupa: Danemarca – Croatia 31-19

1
51

Nationala Danemarcei a castigat Grupa I a Euro 2010, dupa ce a bifat cea de-a cincea victorie consecutiva la turneul organizat pe teren propriu, scor 31-19 in fata Croatiei.

Pentru a fi calificata matematic in semifinale, nationala Romaniei avea nevoie ca Danemarca, singura echipa care a invins-o pana acum la acest turneu, sa nu piarda ambele partide pe care le avea de disputat, cu Croatia si Muntenegru. Orice punct obtinut de nordice le-ar fi calificat pe romance in careul de asi de pe pozitia a doua a Grupei I, avand in vedere avantajul duelului direct fiind de partea danezelor.

Temerile jucatoarelor noastre au fost intemeiate doar in primele 10 minute, cand Croatia a condus in doua randuri la doua goluri. Revenirea daneza s-a produs imediat, iar gazdele s-au distantat incet dar sigur pe fondul caderii croate, Franic si Penezic fiind excelent blocate de agresiva defensiva daneza (12-8, min.26). In cele din urma, la pauza scorul era 16-10, iar croatele nu aveau nicio sansa avand in vedere cursul jocului. Diferenta dintre cele doua echipe creste si in repriza a doua, danezele inscriind fara probleme in fata unei aparari deznadajduite, care parca a uitat sa fie agresiva (26-18, min.51). Croatele n-au mai marcat decat un gol in ultimele 15 minute, astfel ca Danemarca a invins clar, scor 31-19, cea mai mare victorie a echipei nordice la acest turneu.

Astfel, Danemarca este invingatoare in Grupa I, totalizand 8 puncte dupa 4 meciuri, in timp ce Croatia este eliminata matematic din competitie, ramanand la egalitate cu Rusia si Spania, la 2 puncte.