Debut victorios pentru daneza Anja Andersen

0
112

Oltchim Râmnicu-Vâlcea a câştigat aseară, cu 21-20, în faţa formaţiei Buducnost Podgorica, în primul meci din Grupa 1 principală a Ligii Campionilor.

Celebra antrenoare daneză Anja Andersen a debutat cu dreptul pe banca tehnică a echipei feminine de handbal Oltchim Râmnicu-Vâlcea. Oltencele au câştigat dramatic aseară, cu scorul de 21-20, în faţa formaţiei muntenegrene Buducnost Podgorica, la care evoluează celebra jucătoare Bojana Popovici.

Talida Tolnai, îngerul păzitor al vâlcencelor

Cele două echipe au mers cap la cap pe tot parcursul jocului. Oltchim a condus mai mereu, dar n-a reuşit să se desprindă la mai mult de două goluri. Handbalistele de la Buducnost au întors scorul prima dată în minutul 24 (8-9), iar apoi au avut un avantaj de două „lungimi” în repriza secundă (15-17, în minutul 48, şi 16-18, cu zece minute înainte de final). Elevele Anjei Andersen au reuşit însă să revină, iar finalul a fost unul de infarct. În minutul 58, vâlcencele con duceau cu 21-20, iar portarul Talida Tolnai a apărat extraordinar un atac al adversarelor. Pe contraatac, Meiroşu a tras în bară