Euro 2010 | Danezele s-au incalzit pentru Romania: Danemarca – Serbia 25-20

0
49

Dupa derbyul Romania – Spania (scor 30-26), cel de-al doilea meci al zilei din Grupa A de la Campionatul European de handbal feminin, le-a opus pe Danemarca (una dintre tarile gazda) si Serbia.

Danezele, pregatite de Jan Pytlick (FOTO), au intrat rapid in joc, nelasandu-le pe sarboaice se sa acomodeze cu atmosfera din „Gigantium Arena” (Alborg). Gazdele au fructificat la maximum greselile adversarelor, contraatacul fiind arma de baza in randul nordicelor. Daca sarboaicele pareau in prima repriza rupte de realitate, cu mingi pasate prin tribune, adeversarele Romaniei de joi marcau gol dupa gol la capatul unor curse de pe propriul semicerc pana pe cel advers.

Numele echipei castigatoare era astfel de la pauza deja cunoscut, Danemarca intrand la cabine cu un avantaj de opt goluri pe tabela de scor: 14-6.