Constantin Gâlcă (47 de ani) începe să îşi impună filozofia de joc la Vejle. Vineri, echipa sa s-a impus categoric, cu 3-0, pe teren propriu, împotriva lui Horsens. Deşi rămâne pe ultimul loc în grupa de retrogradare, echipa românului s-a apropiat la 5 puncte de ultima poziţie care asigură salvarea şi participarea în play-off-ul Europa League.

Vejle a început bine meciul. A dominat încă din primul minut (posesie 60% în prima repriză), şi-a creat multe ocazii de gol (8), dar reuşitele nu au venit în prima parte, ci în partea secundă. Scorul a fost deschis în minutul 52, de Alan Goncalves Sousa, care şi-a trecut în cont dubla 10 minute mai târziu. Reuşita de 3-0 a venit în minutul 74, prin Kjartan Finnbogason.

foto : prosport.ro

mai mult la : prosport.ro