Grupa F: Manchester United a pierdut la Copenhaga

0
45
Manchester United, lidera Grupei F a Ligii Campionilor, a pierdut , miercuri, cu 1-0, pe terenul formaţiei daneze FC Copenhaga, aflată la primul succes în această fază a competiţiei. Unicul gol al meciului de pe "Parken Stadium" a fost marcat de Allbäck în minutul 73.

Pe un teren de joc prost, afectat de concertul de duminică al lui Bruce Springsteen, cele două echipe au avut probleme cu controlul balonului şi au preferat să joace cu mingi lungi. În urma unei astfel de faze mingea a ajuns la Rooney în minutul 13, internaţionalul englez fiind blocat de portarul Christiansen. Prima acţiune periculoasă a danezilor a fost consemnată în minutul 24, când Hutchinson i-a furat mingea fundaşului Heinze şi l-a servit pe Michael Silberbauer, al cărui şut a fost reţinut de Van Der Sar. Până la sfârşitul primei părţi nu au mai fost faze periculoase la cele două porţi, doar defensiva engleză având mai mult de lucru la numeroasele centrări ale gazdelor.

În minutul 55, mijlocaşul danezilor, Hutchinson, a câştigat un duel aerian cu Rio Ferdinand, dar a trimis peste poartă. Au urmat două ocazii ale englezilor, ratate de Solksjaer (’62) şi Rooney (’64). În minutul 73, la o lovitură de colţ a gazdelor, defensiva lui Manchester nu a reuşit să respingă iar Allbäck l-a învins pe Van der Sar. Până la final, Copenhaga s-a închis în propria jumătate, iar Manchester nu a găsit spaţii spre poarta lui Christiansen. Cele trei puncte obţinute în partida cu Manchester, ai reaprins speranţele danezilor, care, teoretic, au încă şanse să acceadă în optimile de finală.