Handbal masculin de azi, la Randers, Danemarca – Romania, 32-29

0
376
Romania a fost invinsa la limita (32-29) de campioana europeana, Danemarca, in cel de-al treilea meci din cadrul turneului de pregatire.

Nationala condusa de Aihan Omer a incheiat cu bine partidele amicale dinaintea Campionatului Mondial din Croatia, lasand o impresie buna astazi in fata campioanei europene, Danemarca.

Tricolorii au inceput foarte bine meciul, conducand in minutul 3 cu 3-1 dupa doua goluri marcate de capitanul Sandu Iacob si unul de Adi Petrea. Danezii raspund prin extrema stanga de clasa mondiala, Lars Christiansen si egaleaza la 3. Romania joaca foarte relaxat, iar Vali Ghionea inscrie de doua ori consecutiv pe contraatac si pune doua lungimi fata de adversari, 7-5, minutul 13, facandu-l pe Ulrik Wilbek sa solicite time-out. Danemarca egaleaza apoi in minutul 19, printr-un trasor al lui Nielsen si forteaza desprinderea, dar la pauza intra cu doar doua goluri avans, 15-13…365ro

Ny dansk test-sejr

Sidste chance for at afprøve nye konstellationer og pudse de sidste finesser af før afgangen til VM i Kroatien.

Danmark vandt den sidste træningskamp ved at slå Rumænien 32-28 i Randers, men det var en dansk indsats, der kampen igennem gik op og ned…. dr