Handbal: România a învins Danemarca la ea acasă

Danmark
53:00
24 – 25

Rumænien

În ultimul meci din grupa A a Cupei Mondiale de handbal feminin din Danemarca, România a învins cu 25-24 echipa gazdă şi a câştigat grupă, urmând a întâlni Ucraina în semifinale, sâmbătă.

După ce a învins fără probleme Polonia şi Suedia, selecţionata de handbal feminin a României, vicecampioană mondială en-titre, a câştigat şi ultimul meci din grupa A de la Cupa Mondială, 25-24 cu Danemarca.

Ambele formaţii aveau calificarea în buzunar astfel că partida a fost un adevărat spectacol handbalistic oferit de campioana olimpică en-titre şi vicecampioana mondială en-titre, miza fiind locul întâi şi evitarea Rusiei în semifinale.

Cu o apărare excelentă, în special pe aripi, un portar, Luminiţa Huţupan Dinu, în formă mare, mai ales în repriza a doua, şi cu o Valentina Ardean Elisei de departe cea mai bună jucătoare de pe teren, România a reuşit să reducă la tăcere cei aproape 5.000 de danezi din tribune, şi a obţinut o victorie excelentă, în ciuda susţinerii de care s-au bucurat gazdele din partea brigăzii de arbitri.

Dacă în prima repriză s-a mers aproape cap la cap, nici una dintre formaţii nereuşind să se distanţeze la mai mult de două goluri, după pauză România a început să pună stăpânire pe evoluţia meciului şi doar influenţa brigăzii de arbitri şi neatenţia noastră din atac a făcut ca echipa noastră să rateze de câteva erori posibilitatea de a se distanţa decisiv.

Până la urmă România s-a impus, 25-24, a câştigat grupa cu trei victorii din trei meciuri şi golaveraj 86-71, şi va juca sâmbătă, în semifinale, cu locul doi din grupa B, Ucraina, urmând ca în a doua semifinală, Danemarca să întâlnească marea favorită, Rusia.

Danemarca – România 24-25 (13-13)