La handbal sala plina de spectatori danezi, dar si cu un grup de 20 de romani in tribune, care si-au facut simtita prezenta

3
57

Handbalistele au invins Danemarca

Nationala feminina de handbal a Romaniei in fata selectionatei Danemarcei, scor 34-31 (18-16), in cadrul primului meci amical al tricolorelor in vederea pregatirii preliminariilor pentru Campionatul Mondial din 2009.

In prima repriza meciul a fost echilibrat, danezele au reusit egalarea, scor 11-11, dar tricolorele au profitat de ocaziile avute si au preluat conducerea la pauza.

Elevele lui Radu Voina s-au vazut conduse in a doua repriza (19-22), in fata unei sali pline de spectatori danezi, dar si cu un grup de 20 de romani in tribune, care si-au facut simtita prezenta.

Acesta avantaj al gazdelor a fost imediat recuperat si la final tabela arata 34-31 pentru Romania. Cele mai bune marcatoare au fost Ramona Maier si Carmen Amariei, ambele cu cite sase goluri.