Liga Campionilor, FC Copenhaga – Ajax Amsterdam 1-2

0
152

Ajax Amsterdam este foarte aproape de grupele Ligii Campionilor după victoria cu 2-1 obţinută pe terenul lui FC Copenhaga în prima manşă din turul 3 preliminar. George Ogăraru nu a fost folosit în această partidă de antrenorul lui Ajax, Henk ten Cate.

Calificaţi în preliminariile Ligii doar datorită noului sistem de desfăşurare din campionatul olandez, lăncierii au deschis scorul în Danemarca, în minutul 38, prin tânărul născut golgeter, Klaas Jan Huntelaar. Aflaţi în plin campionat, nordicii au restabilit egalitatea în prelungirile primei reprize prin Hangeland şi puteau chiar trece în avantaj la două minute după pauză, atunci când Linderoth a lovit bara direct din corner. 2-1 a fost în final pentru Ajax, ce a dat lovitura de graţie, în minutul 84, prin acelaşi Huntelaar, care a fructificat excelenta pasă a lui Heitinga.