„Nu exista tara mai linistita ca asta”, Ioan Grosan, apr 1998

0
6

( Va propunem 3 articole, adevaraciuni adevarate ,  scrise de maestrul Ioan Grosan despre Danemarca. In urmatoarele 2 dimineti vom republica, din arhiva 1998, continuarile… Iata o lectura frumoasa, blanda si buna pentru un inceput luminos al  zilei dvs. …  Urmeaza apoi pe 19 Ian, tot dimineata, o bijuterie de articol, tot din arhiva, anul 2001 de data asta, al D-nei Grete Tartler , fost ambasador al Romaniei la Copenhaga… Stati pe aproape !!!  )

Acest vers cu conotatie ironica vizavi de Romania, scris la sfarsitul anilor ’70 de Virgil Mazilescu, mi-a venit brusc in minte, dar fara incarcatura sa de amaraciune disperata, dupa cateva zile de preumblat prin Danemarca, tara care a dat lumii pe Andersen, Kierkegaard si berea Tuborg. Intr-adevar, primul lucru care te socheaza pe tine, ca roman, este, la Copenhaga ori in orice alt loc al Regatului danez, senzatia ca ai pogorat in mijlocul unei covarsitoare normalitati. Totul functioneaza atat de firesc incat pana si raporturile amicale, relatia civilizata si intens comunicativa dintre detinutii si gardienii dintr-o mare inchisoare din apropierea capitalei, noua, celor obisnuiti cu ideea de punitie dura, ni s-au parut de-a dreptul stranii. Straniu este si ca din orice punct al Copenhagai poti lua pe gratis, cum ai lua un carucior pentru cumparaturi intr-un super-market, o bicicleta cu care sa umbli hai-hui ori cu treburi (imi imaginez cum ar disparea bicicletele astea in Bucuresti, demontate, facute bucatele, intr-un cuvant aneantizate); straniu este si ca te poti trezi invitat la dans, seara intr-un „irish pub”, de catre cate-o urmasa longilina si blonda a vikingilor, fara ca ea sa fie, Doamne fereste, prostituata, ci pur si simplu fiindca vrea sa danseze, atat si nimic mai mult; de-a dreptul ciudat e ca aici nimeni nu intarzie la intalniri si ca, in ciuda faptului ca ei nu inteleg cum poate un avion ucrainian ateriza pe un aeroport civil spre a fi descarcat de tigari pe un aeroport militar, danezii privesc totusi cu o simpatie constanta Romania…. „Nu exista tara mai linistita ca asta”

Lasă un răspuns