Olanda face spectacol şi bate Danemarca în 45 de minute

0
256

Olanda a debutat cu victorie la Cupa Mondială din Africa de Sud după ce a învins cu 2-0 Danemarca într-o partidă disputată pe Soccer City din Johannesburg.

În primele 45 de minute, batavii s-au mulţumit să-şi manifeste superioritatea calitativă doar printr-o posesie consistentă. Ocaziile de gol au apărut greu, iar mijlocul ambelor echipe a chinuit ofensiva cu baloane greu utilizabile.

Sneijder a primit sarcina pasei decisive, dar nu a putut să-şi ridice evoluţia la nivelul celor din tricoul lui Inter. Bendtner (27) şi Kahlenberg (38) puteau forţa surpriza, dar reluările lor s-au mulţumit să creeze suspans la poarta lui Stekelenburg.

La reluare, hazardul a deschis meciul. Centrare de pe partea stîngă a lui Van Persie, Simon Poulsen încearcă să respingă, dar o face defectuos, mingea sare în Agger şi, apoi, în poarta daneză. De aici, meciul e cu totul altul. Tot Van Persie iroseşte o şansă imensă în minutul 52, iar Van der Vaart are execuţia meciului cu jumătate de oră înainte de final. Mijlocaşul lui Real Madrid a reluat cu călcîiul, din prima, o centrare de pe partea stîngă, şi l-a întins spectaculos pe Sorensen.