Prima mare surpriză la Mondiale: Danemarca a avut 1.001 cotă la victorie cu Argentina, dar a făcut egal

0
59

Argentina a furnizat prima mare surpriză a Campionatului Mondial de handbal masculin din Qatar. Sud-americanii au reuşit să obţină un punct din confruntarea cu Danemarca, scor 24-24, într-un meci din cadrul Grupei D.

HANDBALL-WC-2015-DEN-ARG

Nordicii sunt cotaţi printre principalii favoriţi la câştigarea titlului mondial, dar în partida de debut nu au arătat ca o echipă capabilă să câştige în premieră coroana supremă. Danemarca a condus spre sfârşitul primei reprize cu şase goluri diferenţă (scor 12-6), dar a comis multe greşeli în partea a doua, a ratat din situaţii clare, iar Argentina a început să spere într-o minune.

Şi a reuşit-o în ultimul minut al jocului, când a egalat la 24-24. Danemarca a mai avut câteva secunde la dispoziţie pentru a înscrie golul victoriei, dar Argentina a închis bine spaţiile, chiar şi în inferioritate numerică, iar la final a obţinut un punct de aur într-o grupă a „morţii”, din care mai fac parte Rusia, Germania şi Polonia.

La casele de pariuri, Danemarca a avut cotă de 1.001 la victorie. Pentru a fi câştigat un euro pe victoria Danemarcei, suma pariată ar fi trebuit să fie 1.000 de euro. La egal, cota a fost de 31.