Turneul Campioanelor: Zvezda Zvenigorod a învins pe Slagelse Danemarca şi s-a calificat în finală

0
304

Turneul Campioanelor:Zvezda Zvenigorod a învins pe Slagelse şi s-a calificat în finalăRusoaicele de la Zvezda Zvenigorod au trecut de câştigătoarea Ligii Campionilor, Slagelse DT, scor 33-27, în primul meci al Turneului Campioanelor, fosta Supercupă a Europei, ce se desfăşoară în Sala Traian din Râmnicu Vâlcea, calificându-se astfel în finala mare.

Handbalistele de la Zvezda au dominat partida din Sala Traian. Campioanele Europei, spotivele de la Slagelse, pregătite de Anja Andresen, nu au reuşit să revină pe tabelă şi, după primul sfert de oră, rusoaicele aveau un avantaj de 7 goluri (12-5). La pauză, scorul a fost de 18-15 pentru Zvezda. Chiar dacă au încercat revenirea, danezele nu au reuşit să mai intre în joc. Finalul partidei le-a găsit tot pe rusoaice în avantaj, scor 33-27.

Sursa: NewsIn