Victorie in amical pe pamant danez

0
26
Intr-un amical disputat miercuri seara la Horsens, nationala de handbal feminin a Romaniei a surclasat Danemarca cu scorul de 34-31 (18-16).

Deja incarcat, programul componentelor nationalei Romaniei parea a nu mai acorda o zi de pauza elevelor lui Radu Voina. Oboseala deja acumulata in sezonul 2008-2009 ingreuna misiunea nationalei in turneul amical din Danemarca. Totusi, romancele s-au mobilizat exemplar si au castigat cu scorul de 34-31 in fata unei formatii artagoase, dar lipsite de experienta.

Danezele incep mai bine, iar dupa cateva minute de tatonare preiau conducerea partidei, aruncarile lui Troelsen fiind prea puternice pentru Ungureanu (9-7, min.12). Cu o aparare mai ermetica, Romania revine si egaleaza (9-9, min.17), fapt ce il impinge pe antrenorul danezelor, Jan Pytlick sa ceara timeout. Danemarca reuseste din nou sa preia conducerea, insa romancele reusesc din nou sa revina si preiau conducerea (13-14, min.23). Gratie jocului cu extremele, tricolorele mentin o distanta constanta si intra la pauza cu doua goluri in avantaj (18-16).

Debutul reprizei secunde produce un cutremur in reprezentativa noastra, nordicele preluand imediat conducerea (21-18, min.34). Voina introduce din nou titularele de drept, iar Maier nu iarta pe contraatac si loveste naprasnic (22-23, min.41). Astfel, Romania pune stapanire pe joc si se distanteaza constant, lipsa de experienta a danezelor costandu-le pe final. Diferenta maxima ajunge la 6 goluri (28-34, min.56), dar lipsa de concentrare pe finalul partidei duce scorul la 31-34 in favoarea tricolorelor.

Revansa va avea loc maine, la Odense, incepand cu ora 20.00.

Danemarca – Romania 31-34 (16-18)

Danemarca: Troelsen 5, Grigel 5 (4/4), Kastrup 4, Augustesen 4, Larsen 3, Kristensen 2, Kviesgaard 2, Krosghede 2, Dalby 1, Andersen 1, Mortensen 1, Lund Nielsen 1.