VIDEO «Galacticele» de la Oltchim, călcate de tăvălugul danez

0
102

VIDEO! Asa s-a trait la Valcea meciul Viborg – Oltchim! Nervosi dupa bataie, fanii i-au cerut demisia lui Voina!

Fanii Oltchimului au luat cu asalt terasele sa vada finala cu Viborg.

La final, dupa esecul la 7 goluri din Danemarca, a fost suparare mare la Valcea. Suporterii au uitat repede ca antrenorului Voina i-a facut fericiti, cu finala mult visata. si i-au cerut demisia.

Fanii Oltchimului au suferit la Valcea si i-au cerut demisia lui Voina, omul care a dus pentru prima data dupa revolutie o echipa romaneasca in cea mai importanta finala europeana a cluburilor.

In Danemarca, fanii romani veniti la meciul Oltchimului l-au injurat pe … Mititelu.

Meciul cu cupa pe masa, returul de la Polivalenta va fi sambata viitoare, de la 20.45, la PRO TV.

17 minute. Atât au reuşit să opună rezistenţă fetele lui Radu Voina campioanelor Danemarcei, în manşa tur a celei mai importante competiţii intercluburi europene a handbalului. După 28-21 la Henring, şansele Oltchimului la câştigarea Ligii Campionilor sunt extrem de mici.

„Indiferent de meciul tur, finala se va decide în meciul de la Bucureşti”, spunea Radu Voina înainte de joc.

Totuşi, cu un handicap de şapte goluri, româncele par să aibă o misiune mai mult decât dificilă în jocul de sâmbăta viitoare, de la Bucureşti. „Galacticele” au început bine jocul, plecând în avantaj, după ce Narcisa Lecuşanu a spart gheaţa.

Danezele au ripostat prin Popovic şi s-au ţinut scai de fetele lui Voina până în minutul 16, atunci când scorul era 7 egal. De acolo, însă, handbalistele din Vâlcea s-au „tăiat”.

Au fost ţinute în meci doar de intervenţiile salutare ale portăriţei Paula Ungureanu. La pauză, nordicele conduceau cu trei goluri (14-11) şi meciul nu era jucat. După revenirea de la cabine, româncele au arătat mai rău.

Nesigure în apărare, deloc eficace în atac, reţeta sigură pentru un dezastru în partea a doua a jocului. Viborgul, cu Vărzaru şi Jurack în zi mare, s-a distanţat văzând cu ochii, cea mai mare diferenţă de scor consemnându-se în minutul 27, atunci cînd elevele lui Vestergaard aveau opt goluri avantaj.

Finalul le-a găsit pe românce descumpănite şi cu gândul că visul lor s-a cam terminat în Danemarca.