ARTE MARŢIALE: Românii au făcut deja spectacol la Viborg!

1
491

Cu doar câteva zile înaintea meciului decisiv dintre Viborg şi Oltchim din semfiinalele Ligii Campionilor la handbal feminin, lotul naţional de Ashihara Karate a obţinut zece medalii, dintre care două de aur, la CM de Ashihara Karate, ce a avut loc chiar în micuţa localitate daneză.

Campionatul Mondial de Ashihara Karate „Sabaki Challenge Spirit”, care s-a desfăşurat la Viborg, în Danemarca, pe 11 aprilie 2009, a adus în arenă peste 100 de luptători din 20 de ţări.
Ashihara este un stil de arte marţiale full contact, de origine japoneză, fondat de Hideyuki Ashihara în 1980La competiţie au participat 20 de ţări, iar România a ocupat locul al treilea în clasamentul pe naţiuni, depăşită doar de Rusia şi de ţara gazdă, Danemarca.

Sensei Petrică Bulmagă, antrenor principal al lotului, a declarat: „Este pentru prima dată în istoria participării României la Campionatele Mondiale de Ashihara Karate când lotul nostru obţine atât de multe medalii. Această reuşită fără precedent se datorează unei bune strategii de pregătire şi voinţei deosebite a luptătorilor de a urca pe podium.”

Lotul României, format din 15 sportivi, a fost condus de Sensei Petrică Bulmagă, antrenor principal, şi Sensei Dan Mătuşea, antrenor secund, însoţiţi de Sensei Nicu Dascălu.

Prima finală a campionatului, la -53 kg dame, le-a adus în arenă pe luptătoarele Marina Mardare (19 ani, România) şi Marie Petersen (Danemarca). Confruntarea a fost câştigată de sportiva româncă în primele 20 de secunde ale luptei cu „sanbon” (trei puncte, maximul acordat de arbitri în cazul unui procedeu reuşit)…. Adevarul