Danemarca-Spania 0-3. Dansând cu taurii turbaţi (VIDEO)

0
166

Adversarii de miercuri seară ai spaniolilor nu au ridicat pretenţii în faţa echipei care a supus Europa fotbalistică în acest an decât prea puţin pentru a păstra echilibrul. În final, Danemarca a avut rolul mielului dus la tăiere.

Campionii continentali s-au impus la Copenhaga cu un categoric 3-0, graţie dublei reuşite de Xabi Alonso, într-o zi îndoliată pentru ţara lor, din cauza catastrofei aviatice de la Madrid. Dar, chiar dacă 147 de oameni şi-au pierdut viaţa din cauza prăbuşirii unui avion, viaţa şi fotbalul merg înainte. Între golurile jucătorului de la Liverpool, a înscris şi un catalan, Xavi. Toate „boabele” au fost reuşite în cea de-a doua repriză, iar dacă Del Bosque are de ce să fie încântat, Martin Olsen încă se mai poate întreba cum a fost posibil aşa ceva.

Mai ales că formaţia sa a început în forţă, obligându-l pe Casillas să se întrebuinţeze serios în minutul 11, la şansa de gol a lui Jensen. Este drept, din primul minut de prelungire al primei reprize laţul se strângea în jurul gazdelor. Atunci, Sorensen a scos un gol ca şi făcut al lui Xavi…Antena 3