Handbal feminin: Numai echipe europene, în sferturile Campionatului Mondial din Danemarca

0
319

Doar echipe europene s-au calificat în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de handbal feminin din Danemarca, fază a competiției în care capul de afiș este deținut de confruntarea dintre Norvegia și Muntenegru.

Acest meci e o reeditare a finalei olimpice din 2012, câștigată de scandinave, dar și a finalei EURO 2012, unde s-a impus Muntenegrul.

Muntenegru, condusă de vedeta sa Katarina Bulatovic (6 goluri) a trecut facil în sferturi de Angola, cu 38-28, luni, la Herning, după ce Norvegia se impusese duminică în fața Germaniei, cu 28-22.

Rusia și-a continuat parcursul perfect și a dispus de Coreea de Sud cu 30-25, urmând să joace în sferturi cu Polonia. Echipa antrenată de danezul Kim Rasmussen (CSM București) a produs o surpriză, prin victoria cu 24/23 în fața Ungariei, o contribuție majoră la acest succes având Karolina Kudlacz-Gloc (8 goluri).

imageResize

Duelul dintre Franța și Spania a fost unul dramatic, fiind decis în ultima secundă, din aruncare de la 7 metri, de Alexandra Lacrabere (22-21). Spania, vicecampioana europeană a condus și cu patru goluri în debutul reprizei secunde, dar apoi a cedat pas cu pas.

Danemarca — România (Herning, 21,45)

China a câștigat Cupa Președintelui (locurile 17-20), după ce a învins în finală Argentina cu 35-27. În alt meci, Japonia — Porto Rico 44-15. Pentru locurile 21-24: Cuba — RD Congo 29-19, Tunisia — Kazahstan 39-23.

AGERPRES (autor: Mihai Țenea, editor: Vlad Constantinescu)