Romanca Sorana Cîrstea a trecut de daneza Caroline Wozniack » Fabulos!

2
116

Sorana Cîrstea s-a calificat în optimile de finală după ce a trecut de Caroline Wozniacki

Superb. Aşa poate fi caracterizat jocul Soranei Cîrstea din turul al treilea al Roland Garros-ului. Românca a trecut în două seturi de favorita zece, Caroline Wozniacki din Danemarca şi este în „optimi”. Partida n-a început sub auspicii bune pentru Sorana, ea fiind condusă cu 0-4, dar spiritul de luptă al Soranei a dus-o spre egalare, apoi spre tie-break şi în cele din urmă spre cîştigarea prelungirilor primului set cu 7-3.

Din următoarea felie a partidei, tot Caroline a muşcat mai bine la început, făcînd break-ul pe serviciul româncei. Dar Sorana a revenit. De la 3-3 a urmat o secvenţă de break-rebreak pînă la 5-5. Apoi jucătoaea din România şi-a fructificat avantajul serviciului în faţa celei mai bune prietene ale sale din circuit. Daneza a chemat medicul la  6-5 şi 30-15 pentru romancă. Dar pauza n-a ajutat-o, Sorana impunîndu-se cu 7-6(3), 7-5. Următoarea adversară este Jelena Jankovici din Serbia….GSP