Steaua-Aalborg 0-1, amical disputat în Antalya

0
226
Steaua a fost învinsă, duminică, de formaţia din prima ligă daneză Aalborg, cu scorul de 1-0, într-un meci din cantonamentul din Antalya, aceasta fiind prima înfrângere a roş-albaştrilor în jocurile amicale disputate în această iarnă, informează NewsIn.

Singurul gol al jocului a fost marcat de Jeppe Curth (23). Şi Steaua a reuşit să puncteze o dată prin Kapetanos, în minutul 60, dar golul a fost anulat de arbitru, pe motiv de ofsaid.

Antrenorul Marius Lăcătuş a început jocul cu Aalborg cu următoarea echipă: Cernea – Ogăraru, Goian, Ghionea, Rada – Ov. Petre – Nicoliţă, Tiago, Toja, Szekely – Kapetanos. În repriza secundă au mai intrat: Zapata, D. Moreno, Semedo, P. Marin, Golanski, Tudose, Lovin, Baciu, Pedriel, Ochiroşii şi Liţu.

Înainte de startul partidei disputate la Belek, pe stadionul Arcadia Sports Center, componenţii celor două formaţii au ţinut un moment de reculegere în memoria handbalistului Marian Cozma (26 de ani), care a decedat sâmbătă noapte după ce a fost înjunghiat în inimă într-un bar din Ungaria.

La meci a fost prezent şi finanţatorul echipei FC Vaslui, Adrian Porumboiu, el aflându-se în Antalya în cantonamentul echipei sale, care va disputa un meci amical duminică seară pe acelaşi teren.
Până acum, roş-albaştrii nu înregistraseră nicio înfrângere în amicalele din această iarnă, bifând 3 victorii, cu Hajduk Split (1-0), Alicante (2-0) şi Tianjin Teda (3-1), şi două rezultate de egalitate, cu Slovan Bratislava (1-1) şi FC Zurich (2-2)….cotidianul